Hej!
Dzisiejszy temat, to specjalizacje Wirtualnych Asystentek, dowiesz się, jakie to specjalizacje i podam przykłady, czym poszczególna Wirtualna Asystentka się zajmuje.
Osobiście wyróżniam 8 takich głównych specjalizacji:
1. Wirtualna Asystentka do spraw administracyjnych
2. Wirtualna Asystentka – Copywriterka
3. Wirtualna Asystentka od WordPressa
4. Wirtualna Asystentka do spraw technicznych
5. Wirtualna Asystentka graficzka
6. Social Media Ninja
7. Wirtualna Asystentka tłumaczka / pracująca w obcym języku
8. Generalna Wirtualna Asystentka
Tak prezentuje się u mnie taki podział, który zauważyłam, że funkcjonuje od dłuższego czasu i myślę, że są to najpopularniejsze specjalizacje Wirtualnych Asystentek.
Kim jest Generalna Wirtualna Asystentka?
To taka Wirtualna Asystentka, która jest dosyć elastyczna, uniwersalna i zna się na wielu dziedzinach. Nie jest to łatwe, sama poniekąd taką WA właśnie byłam, ale u mnie to wyglądało tak, że zaczynałam od Wirtualnej Asystentki techniczno – WordPressowej, ale współpracowałam z innymi Wirtualnymi Asystentkami, jedną WA – copywriterką i drugą WA – graficzką, więc prowadziłam usługi Generalnej Wirtualnej Asystentki, ale miałam pomoc osób, które się znają dużo lepiej ode mnie w danych specjalizacjach.
Zastanów się, jak chcesz pracować i jakie zadania wykonywać, to jest bardzo ważne, bo naprawdę nie musisz umieć wszystkiego.
Podam Ci teraz przykładowe zadania do każdej ze specjalizacji:
Wirtualną Asystentką do spraw biurowych:
– obsługa telefoniczna,
– obsługa e-mail,
– obsługa kalendarza,
– tworzenie dokumentów,
– wystawianie faktur,
– pracowanie z systemami fakturowymi,
– research,
– pilnowanie terminów,
– wirtualna recepcja,
– zdalna rekrutacja,
– dodawanie ogłoszeń,
– tworzenie baz danych.
Wirtualna Asystentka w specjalizacji copywriting – pisanie wszelkiego rodzaju treści. Czy to na bloga, czy na newsletter, czy na social media. To może być także edycja i korekta e-booków, tworzenie materiałów PDF na przykład za zapis na newsletter.
Specjalistka od WordPressa – wszelkie działania związane z WordPresem, czyli np. drobne zmiany na stronach internetowych, obsługa sklepu, obsługa platformy kursowej, budowanie stron internetowych, aktualizacje wtyczek, usprawnianie stron internetowych.
Wirtualna Asystentka do spraw technicznych. Często ta specjalizacja się łączy z WordPressem, ale tutaj przede wszystkim jest edycja podcastów i filmów. Ustawianie reklam w Google, na Facebooku. Wsparcie w przeróżnych transmisjach live, webinarach. Budowanie landing pages, tworzenie pop-upów, formularzy i stron zapisów. Tworzenie automatyzacji.
Wirtualna Asystentka, która głównie specjalizuje się w grafice, to tworzenie różnych grafik, plakatów, bannerów, grafiki na strony internetowe, do social mediów, gdzie tylko jest to potrzebne.
Social Media Ninja, czyli ogarniającą wszystko, co związane z social mediami. Obsługa fanpage, Instagrama, grup na Facebooku, LinkedIn, YouTube. Wsparcie we wszystkich mediach społecznościowych, programowanie postów, które mają się dodawać automatycznie na Instagram, Facebooka, czy na LinkedIna, bo wszystko tak naprawdę można zautomatyzować. Wsparcie przy tworzeniu kontentu na social media, moderacja grup, ustawianie reklam, kampanii.
Tłumaczka – tłumaczy teksty, abo działa dla klienta w danym języku, w którym się specjalizuje.
Chcesz zostać Wirtualną Asystentką? Polecam Ci mojego e-booka „Zostań Wirtualną Asystentką”, jak i kurs o tej samej nazwie.
E-book porusza głównie teorię, natomiast w kursie znajdziesz także filmy wideo z instrukcjami jak obsługiwać podstawowe programy w pracy Wirtualnej Asystentki.
Pozdrawiam,
Anna Kawecka- Buniewicz
Instruktorka początkujących Wirtualnych Asystentek